Piramida zapachowa perfum - czyli nuty głowy, serca i bazy

Piramida zapachowa perfum odpowiada za kolejność uwalniania się nut aromatycznych w powietrzu. Oznacza również stopniową budowę kompozycji pachnidła, co wpływa na jego harmonijną całość. Poniżej przedstawiamy, czym są nuty zapachowe w perfumach i co dokładnie oznaczają.

Piramida zapachowa perfum – definicja

Producenci perfum, dyfuzorów czy aromatycznych świec bardzo często odnoszą się do piramidy zapachowej. Jest to nierzadko spotykane pojęcie, ponieważ obowiązuje ono na całym rynku kosmetycznym. Ten sposób tworzenia zapachów wykorzystują nawet firmy produkujące płyny do płukania tkanin czy proszki do prania.
Podczas tworzenia aromatów uwzględnia się stopniową budowę pachnideł. W jej skład wchodzą nuty zapachowe, takie jak nuty głowy, serca i bazy. Kompozycja perfum po połączeniu ma tworzyć harmonijną całość, pięknie rozwijać się na skórze i być niezwykle trwała. Poszczególne nuty zapachowe w ostateczności odpowiadają za charakter perfum, dlatego ich odpowiedni wybór jest tak ważny.

Nuty głowy – czym się charakteryzuje?

Piramida zapachowa perfum składa się z 3 nut zapachowych. Każda z nich ulega utlenieniu w innym czasie, ma inną intensywność i czas trwania. Po otwarciu produktu pierwszym wyczuwalnym aromatem jest ten należący do nuty głowy. Zapach cechuje wysoka intensywność, która stanowi zaproszenie do zapoznania z produktem. Nuta głowy jest wytężona, a jednocześnie bardzo ulotna. Zwykle składa się z kompozycji świeżych, cytrusowych i kwiatowych. Nierzadko wyczuwalne są w niej aromaty ziół lub liści. Należy do nich:
*  w perfumach owocowych: malina, jabłko, melon;
* w perfumach cytrusowych: cytryna, pomarańcza, bergamotka;
*  w perfumach kwiatowych: róża, jaśmin, konwalia.

Nuta serca – najważniejszy aromat perfum

Kiedy nuta głowy ulega utlenieniu, jej miejsce zajmuje nuta serca. To najważniejszy aromat ze wszystkich, ponieważ odpowiada za charakter perfum i podtrzymanie zapachu. Nuty serca są trwałe, niezmienne i bardzo długo wyczuwalne – utrzymują się na skórze, w pomieszczeniach czy na ubraniach nawet przez kilka godzin. Dominują w nich cięższe akordy zapachowe oparte najczęściej na aromatach korzennych i drzewnych. Nie brakuje tu również silnych zapachów kwiatowych lub owocowych. Nuta serca pełni bardzo ważną funkcję, łączy akordy wysokie z bazowymi, dzięki czemu odpowiada za jakość i charakter kompozycji perfum. Co więcej, na skórze każdego człowieka może pachnieć nieco inaczej. Należą do niej m.in.:
*  aromaty korzenne: cynamon, goździki, kardamon, imbir;
*  aromaty zielone: szałwia, rozmaryn;
*  nuty kwiatowe: jaśmin, magnolia, konwalia, fiołek, lilia.
Nuty serca wyczuwalne są od 1 do 4 godzin. Następnie łączą się z bazą zapachu, tworząc finalnie spójną całość.

Nuta bazy podstawą perfum

Podstawą zapachu są nuty bazy. Składają się z najcięższych substancji zapachowych. Ich zadaniem jest ustabilizować i wzmocnić mieszankę aromatów. Nuty wyczuwalne są po ok. 1 godzinie od aplikacji preparatu. Coraz częściej wzbogaca się je utrwalaczami, a czasami ich trwałość wynosi od kilkunastu godzin do nawet kilku dni. Są odpowiedzialne za końcowe podtrzymanie zapachu. Należą do nich najcięższe akordy zapachowe, m.in.:
*  nuty drzewne: drzewo sandałowe, cedrowe, paczula, różane, kaszmirowe;
*  nuty zwierzęce: ambra, piżmo;
*  nuty słodkie i aromatyczne: sandałowiec, wanilia, czekolada, miód, kadzidło.
Nuty bazy najdłużej pozostają na ubraniach, ciele czy włosach. Szukając idealnego zapachu, warto sprawdzić, jak pachnie po 5-6 godzinach. Nierzadko dana kompozycja współgra z naszym gustem, ale końcowe nuty bazy po jakimś czasie są niewyczuwalne lub zwyczajnie irytujące. Warto wypróbować wiele perfum i wybrać te, które faktycznie pasują do Ciebie i Twojego stylu życia. Zapoznaj się z ofertą Loris perfumy i znajdź idealny zapach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *